Aydın'da jeotermal alanda sıcak su patlaması: Bölge halkı artık yeter diyor! | CNN HaberCNN Haber

21 Ekim 2020 - 11:09

Aydın’da jeotermal alanda sıcak su patlaması: Bölge halkı artık yeter diyor!

reklam
Aydın’da jeotermal alanda sıcak su patlaması: Bölge halkı artık yeter diyor!
Son Güncelleme :

02 Mayıs 2020 - 4:07

reklam

Yukarı Çık

Aydın’da bir jeotermal firmasında sıcak su patlamasının meydana geldi. Kopma sonucu gökyüzüne 160 derece su fışkıran olay yerine ekipler sevk edilirken halkta tedirginlik söz konusu

Aydın'da jeotermal alanda sıcak su patlaması: Bölge halkı artık yeter diyor!

AYCAN KARADAĞ

Aydın’ın Efeler İlçesi’ne bağlı Yılmazköy mahallesinde ÇED kararı iptal edilen ve bu iptale rağmen başka bir santrale bağlamaya çalışan Ken Kipaş Elektrik Üretim A.Ş adlı jeotermal firması, Yılmazköy’de bulduğu jeotermal suyu borularla komşu mahalle İmamköy’de bulunan JES tesislerine götürmek için çalışmalarına devam ediyor. Efeler Belediyesi tarafından çalışma ruhsatı iptal edilen şirket, DSİ ile protokol imzalayarak çalışmalarına devam etti.

Kamuya ait olan ve DSİ’nin kanallarının geçtiği yolları kullanarak hukuksuzca çalışmaya devam ederken santral kuyusunda iddiaya göre, sokağa çıkma yasağında mahkemelerce kazanılmış davalara rağmen izinsiz çalışma sonucu sondaj çalışması sırasında kontrolden çıkan bağlantı hattında bir kopma meydana geldi. Kopma sonucu gökyüzüne 160 derece su fışkıran olay yerine ekipler sevk edilirken halkta tedirginlik söz konusu.