İşsizlik Soruna Çözüm Getiren Teşvik Programı Nedir ? | CNN HaberCNN Haber

21 Ekim 2020 - 08:34

İşsizlik Soruna Çözüm Getiren Teşvik Programı Nedir ?

reklam
İşsizlik Soruna Çözüm Getiren Teşvik Programı Nedir ?
Son Güncelleme :

08 Eylül 2020 - 14:29

39 views
reklam

Teşvik Programı Nedir?

Bildiğiniz üzere iş yönlendirmeli teşvik programları her sene yapılıyor ve bu programların en aktif olanı İnsan Kaynakları Uzmanlığı, bu program önemli ölçüde bir başarı göstermiş durumda. Uzaktan eğitim altyapısı ile uzun yıllardır Türkiye’nin her yerinden bu programa katılmak mümkün.
İstihdamın arttırılması amacıyla hazırlanmış olan teşvik programları kanunlar çerçevesinde istihdam artışına katkıda bulunulmak için hazırlanan programlardır.
Farklı birçok teşvik bulunmakta ve her kişi için en uygun teşvikin maksimum tutarda faydalanmasını sağlamak için program vasıtasıyla eğitimler verilmekte.
İstihdam teşvikleri, belirli şartları taşıyan işsizleri istihdam eden, işverenlere değişen sürelerle ve tutarlarla prim, vergi veya ücret destekleri sağlayan ve devlet kontrolünde yapılan bir süreçtir.

Teşvik programlarının amacı, Türkiye’de işsizlik sorunun nedenlerini ortaya koymak ve işsizlik sorununu gidermek için hangi istihdam politikalarının daha uygun olacağını belirlemektir. İş arama sürecinde kişilere yardımcı olunan ve işsizliği azaltmak ve tamamen bitirmek üzerine düzenlenen bu programlar sayesinde kişilerin istihdam süreçleri çok daha kolay yürütülmektedir. Kontrollü ilerlediği ve kişilerinin düzenli olarak takibinin yapılmasından kaynaklı olarak başarı oranı çok yüksektir.
Özellikle son dönemlerde aşırı talep gören ve milyonlarca kişiye istihdam sağlayan bu programlar sayesinde, ülkedeki işsizlik oranı belirli düzeyde azalmıştır. Azalan işsizlikle beraber ülke ekonomisinde de ciddi oranda düzelmeler olmuştur. İşsizliğin nedenlerinin ve boyutlarının tespit edilmesi sorunu çözmeye yönelik daha farklı çözüm yollarını da beraberinde getirmiştir.
İşletmelerin büyük boyutlara varan nitelikli eleman ihtiyacı yeterince teşvik programları dışında karşılanamazken, belirli bir mesleği ve becerisi olmayan çok sayıda kişi işsiz olarak gezmektedir. Yapılan birçok röportaj ve anket sonuçlarına göre, Türkiye’de uygulanan teşvik programlarının ciddi anlamda yarar sağladığı ve yerleşen adaylardan olumlu dönüşler alındığı görülmüştür. Firmaların ise personel bulmak konusunda teşviklerden yararlanması zaman yönetimi açısından büyük fayda sağlamıştır. Zaman yönetimi dışında ise, yerleşen adayların maaş ve sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanıyor olması maddi olarakta büyük avantaj sağlamaktadır. Bütün bu nedenlerden dolayı da çoğu kurum ve kuruluş işe alımlarını teşvik programları aracılığıyla sağlamaktadır.

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam